onsdag 3 februari 2010

 

Gör något för Gårda idag. Innan det är försent.

Det finns ett intressant inlägg i GT med rubriken Låt parkeringarna bli bostäder. Underrubriken till Ola Nylanders debattinlägg lyder: "För varje p-plats som försvinner i den danska huvudstaden ökar antalet besökare. Bilstaden Göteborg borde lära av gågatestaden Köpenhamn vars trafikpolicy blivit en framgångssaga". Det här kanske vore något för Göteborg också?

Ännu mer intressant är det inlägg som just nu finns på Yimbys hemsida med rubriken Gårda i portionspåsar.

Det verkar som om taktiken inför mötet på tisdag är att försöka dela upp rivningsbeslutet i så små delar att det liksom ska gå enklare att genomföra det hela. Viktigast är att man river landshövdingehusen från 20-talet. Det är väldigt viktigt att man river just Eken och Cerdern. Det är viktigt att de rivs bara för här ska inte finnas några fina lanshövdingehus kvar i Gårda. Bort med dem bara. Trähus? Nej i Göteborg så tror vi på betong och speciellt parkeringshus av betong.

Och, det trista är att det här är inte 1960-talet eller ironi. Det är 2010 och på fullt allvar (ska man skratta eller gråta?). Det finns en risk att det blir riktigt pinsamt om det nu tas ett beslut om att riva. Då får man skämmas för att man är Göteborgare. Vi kan väl fortfarande hoppas på att vi slipper det. Det DU kan göra är att kontanta byggnadsnämdens ledamöter och be dem ompröva det förslag som ligger framlagt så att resultatet blir annorlunda.

Du har fortfarande 5 dagar på dig att vädja om att bevara Gårda. Framför allt då landshövdingehusen Cedern och Eken som är mest hotade.

Enligt kommunens hemsida har ledamöterna i byggnadsnämnden följande kontaktuppgifter:

Mats Arnsmar (S) Ordförande
Kommunalråd
Tfn: 031-368 00 55
Mobil 0761-195 004
mats.arnsmar@stadshuset.goteborg.se

Susanna Haby (M)
Kommunalråd
Tfn: 031-368 00 40
susanna.haby@stadshuset.goteborg.se

Lena Malm (S)
Tfn: 031-63 08 90
Mobil: 0709-70 83 36
lena.malm@lundby.goteborg.se

Carl Otto Lange (M)
Tfn: 031-778 35 00

Mikael Niklasson (S)
Mobil: 0730-57 05 76
mikael.niklasson@sbk.goteborg.se

Ann Catrine Fogelgren (FP)
Tfn: 031-711 60 94
Mobil: 0705-80 90 12
anncatrine.fogelgren@telia.com

Martin Joneskär (MP)
Mobil: 0707-34 78 96
martin.joneskar@mp.se

Martin Hellström (KD)
Tfn: 031-368 00 20
Mobil: 0706-21 28 07
martin.hellstrom@stadshuset.goteborg.se
martin.hellstrom@kristdemokraterna.se

Margot Perlitz Ottosson (V)
Mobil: 0707-48 71 21
margot.ottosson@bahnhofbredband.se

Ersättare

Mattias Jonsson (S)
Mobil: 0705-46 44 49
mattias.jonsson@ifmetall.se

Joakim Olinder (M)
Mobil: 0707-12 25 93
joakim.olinder@kommunfullmaktige.goteborg.se

Martha Elinoff (S)
Mobil: 0708-144 438
martha.elinoff@yahoo.se

Emilie Lotterberg (M)
Mobil: 0705-90 70 30
emilie.lotterberg@telia.com

Emmali Jansson (MP)
Mobil: 0702-85 37 90
emmali.jansson@mp.se

Javad Naini (FP)
Tfn: 031-366 06 50
Mobil: 0707-85 03 00
javad.naini@hogsbo.goteborg.se

Etiketter: , , , ,


Kommentarer:
Bra att du lyfter detta. Det man beslutar om den 9/2 är om förslaget (som innebär att Cedern och Eken rivs) ska gå på samråd. Förhoppningsvis skickar man tillbaka det till SBK. Men om det går ut på samråd så finns det ändå chans att påverka, innan det slutgiltiga beslutet tas.
 
Är det bara Cedern och Eken som är "rivningshotade" ?
 
Emelie: Nej det är det inte. Är ett STORT område som är hotat. Se längre ner i blogg för kartor och beskrivning.
 

Skicka en kommentar

Prenumerera på Kommentarer till inlägget [Atom]



Länkar till det här inlägget:

Skapa en länk



<< Startsida

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

Prenumerera på Inlägg [Atom]